Samonosné posuvné brány

Samonosná posuvná brána je funkčne veľmi podobná klasickej posuvnej bráne. Zásadný rozdiel je v konštrukčnom riešení pojazdu.Samonosná brána je vedená dvomi vozikmi pevne spojenými so zákldom pomocou špeciálneho C-profilu, ktorý je šúčasťou brány. Celý pojazdový systém je umiestnený mimo prejazdového priestou a nemá nároky na zimnú údržbu. Nutnou súčasťou samonosnej brány je rameno, ktoré kladie vyššie nároky na priestor potrebný pre odsunutie brány, ale pokiaľ tento priestor je k dispozícii, tak samosnosná brána je ideálným riešením a je takpovediac predurčený k automatickému ovládaniu. Samozrejme že sa dá otvárať aj manuálne.

Samonosný systém je vlastne to, čo robí samonosnú posuvnú bránu samonosnou. Štandardne sú vyrábané a dodávané v troch hmotnostných a dĺžkových kategóriach:

Systém S– základná dĺžka C-profilu je 6m. Systém je určený pre ľahšie brány do hmotnosti 450kg s celkovou dĺžkou brány vrátane ramena 6000mm. Ideálne riešenie pre domáce použitie.

Systém M– základná dĺžka C-profilu je 6 alebo 9m. Syxstém je určený pre ťažšie brány do hmotnosti 625kg s celkovou dĺžkou brány vrátane ramena 12000mm. Je vhodný aj pre domáce použitie, ale už sa využíva aj výrobe priemyselných brán.

Systém L– základná dĺžka C- profilu je 6 až 12m. Systém je určený pre ťažké priemyselné brány do hmotnosti 1200kg a s dĺžkou brány vrátané ramena 18000mm.

Veľmi dôležitá je stavebná priprava, ktorá spočíva v betónovom základe umiestnenom vedľa stavebného otvoru na strane, kam sa bude odsúvať brána, v ktorom budú ukotvené vodiace vozíky pre bránu. Dĺžka samotného základu je daná dĺžkou brány a tým aj vyvažovacieho ramena, ktorého dĺžka sa počíta individuálne podľa veľkosti a hmotnosti brány.